دایناسورها رفتند و قورباغه‌ها آمدند

[ad_1]

انقراض نسل بزرگی که طی آن سه چهارم گونه‌های حیات از جمله دایناسورها در زمین نابود شدند با پیدایش قورباغه‌ها همراه بود.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از مهر، تازه‌ترین تحقیقات علمی نشان می‌دهد برخورد شهاب سنگی با زمین در ده‌ها میلیون سال پیش زمینه‌ساز انقراض نسل بزرگی شد که طی آن بسیاری از گونه‌های حیاتی ساکن در این سیاره نابود شدند. دایناسورها از جمله مشهورترین گونه‌های منقرض‌شده لقب گرفته‌اند اما جالب اینجاست که این اتفاق بزرگ با پیدایش قورباغه‌ها و تنوع انفجاری انواع گونه‌های این جانور همراه بوده است.

تیمی متشکل از چندین دانشمند از سراسر جهان مقاله‌ای را در یکی از معتبرترین ژورنال‌های علمی دنیا منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد چگونه شاخه جدیدی از حیات به نام قورباغه‌ها شکل گرفته است. بدین ترتیب می‌توان به حل معماهایی که از مدت‌ها پیش در این زمینه وجود داشته امیدوار بود. دانشمندان همواره در اندیشه ارایه پاسخی به این پرسش بوده‌اند که قورباغه‌ها چگونه تکامل یافته‌اند.

نتایج این مطالعه با نتایج غیرمنتظره‌ای همراه بود. دانشمندان موزه تاریخ طبیعی دانشگاه فلوریدا متوجه شده‌اند سه خط اصلی از قورباغه‌های امروزی (مدرن) که ۸۸ درصد گونه‌های زنده آنها را تشکیل می‌دهند به طور همزمان پدیدار شده‌اند.

جالب‌تر این است که فرآیند تکاملی این جانوران بر ویرانه‌های برجای مانده از انقراض نسل بزرگی صورت گرفته است که در پایان دوره زمین‌شناسی کرتاسه و آغاز پالئوژندر ۶۶ میلیون سال صورت گرفته است.

این درحالی است که تحقیقات قبلی، پیدایش قورباغه‌ها را به دوران‌های قبل‌تری مرتبط می‌کرده است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *